İngiltere Tier 1 Vizesine İlişkin

İngiltere’de kendi işini kurmak isteyen kişilerin, üniversite mezunu girişimcilerin veya kendi alanı ile ilgili bir kurumda üstün niteliklere sahip olduğu için çalışma fırsatı bulan kişilerin, İngiltere’ye girmesine ve yasal olarak çalışmasına izin vereni vize türüdür. Bu vize türüne başvuru yapmak isteyen her bireyin gerekli koşulları sağlaması ve vize prosedürlerini yerine getirmesi gerekir.

İngiltere T-1 Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İngiltere Konsolosluğu’na İngiltere’ye seyahat amacına uygun sunulan Tier-1 Vize Başvuru Dosyası içinde online İngiltere Vize Başvuru Formu'nun çıktısı, randevu bildirimi, vize ücretinin ödeme e-maili ve evrakların orijinalleri ile fotokopileri birlikte hazır bulunmalıdır. İngilizce olmayan evrakların tercümelerinin tasdik şerhli olarak sunulması zorunludur. İngiltere Tier-1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi için en önemli belge; İngiltere İçişleri Bakanlığı'na yapılan onay başvurusu sonucunda alınan Onay Belgesidir. Bu belge dosyanızda bulunması gereken en önemli dokümandır. Puan Sistemi üzerinde ilerleyen İngiltere Tier-1 Vizesi için kişinin 75 puanı tamamlayabilmesi adına bu belgeye mutlak suretle sahip olması gerekmektedir. Başvuru dosyasında bulunması gereken genel geçer evrakların dışında IELTS FOR UKVI (İngiltere Vize ve Göçmenlik İdaresi) belgesinin de bulunması gerekmektedir. Bunun sebebi ise Tier-1 Vizesi başvurularında her başvuru sahibinin B1 düzeyinde İngilizce bildiğini resmi olarak kanıtlamasıdır.

İngiltere Vizesi başvurusunda bulunan kişiler başvurunun gerçekleşebilmesi için biyometrik bilgilerini (parmak izi ve yüz fotoğrafı) ibraz etmelidir. Başvuru sahibi biyometri işlemi için parmak izi ve fotoğraf işlemlerinin yapılacağı merkeze bizzat gitmelidir. Bu işlemin tamamlanmasının ardından resmi olarak 3 hafta (iş günü) içerisinde kişinin başvuru sonucu bildirilecektir.

İngiltere Tier-1 Girişimci (Entrepreneur) Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

İngiltere vize başvuruları konsolosluk tarafından outsource edilmiş kurum ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla kabul edilmektedir. İngiltere vize başvuru merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana ve Gaziantep'te bulunmaktadır. Başvuru sahibi seyahatinden en az 30 gün önce oluşturulmuş olan randevusuna şahsen gelerek parmak izi beyanını gerçekleştirmelidir. İkamet edilen şehre en yakın vize başvuru merkezinden işlemler yürütülebilmektedir. İngiltere vize başvurularını değerlendirmeye yetkili temsilcilik İstanbul Başkonsolosluğu'dur. Yapılan başvurular için nihai karar Başkonsolosluk tarafından verilmektedir.

İngiltere Tier-1 Vize Ücreti

İngiltere Tier-1 Vize Başvuruları için kişinin gidiş amacına uygun olarak ilgili Tier-1 Vizesi alt kategorisini seçmesi gerekmektedir. Online olarak doldurulması gereken İngiltere Tier-1 Vize Başvurusu için birden fazla alt kategori bulunmaktadır. Gidiş amacına ve sahip olunan evraklara bağlı olarak seçilen vize türü, başvuru formunun tamamına yön verecek ve seçilen vize türüne uygun olarak sorular yöneltilecektir. Doğru bir vize başvurusu için gerekli olan adımların başında doğru vize tipini seçmek gelir. Seçilen vize türüne uygun olarak hazırlanan evrakların doğruluğu ve tutarlılığı kontrol edilecektir. Bu nedenle vize sonucunun olumlu olması adına tüm aşamaların tam ve doğru olarak ilerlemesine dikkat edilmelidir. İngiltere Tier 1 vize kategorileri için talep edilen harç bedellerinin kapsamına servis ve hizmet bedelleri dahil değildir. İngiltere vize başvuruları konsolosluk tarafından outsource edilmiş kurum ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla tamamlandığından tercih edilen hizmete göre konsolosluk harç bedellerine ek hizmet bedelleri de eklenmektedir.

İngiltere Konsolosluğu Görev Bölgeleri

İngiltere Vize Başvuru Merkezi, İngiltere Tier-1 Vizesi müracaatlarını kabul edebilmek için randevu alınmasını zorunlu tutmaktadır. İngiltere Vize başvuru merkezinin bulunduğu illere yakın ikamet edilen şehirlerden, başvuru sahiplerinin Tier 1 Vize müracaatlarını yapmaları gerekmektedir. Türkiye’de görev yapan İngiltere Vize Başvuru Merkezinin bulunduğu iller: Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir olmak üzere 7 şehirde hizmet vermektedir.

İngiltere Tier 1 Vize Başvuruları Sonuçlanma Süresi

İngiltere Tier 1 vize kategorisinden yapılan vize başvuruları için sonuçlanma süresi 15 iş günüdür. İngiltere tüm vize kategorileri için yapılan başvuruları İstanbul Başkonsolosluğu değerlendirerek sonuca bağlar. Başkonsolosluk, kişinin sunduğu evraklar çeçevesinde dosyaları değerlendirmektedir. Başvuru için sunulan evraklarda herhangi bir eksiklik ya da hata olması sürece olumsuz yansıyacaktır. Dolayısıyla başvuru yapılan vize kategorilerine uygun evrakların tam ve hatasız olarak sunulması gerekir. Sonuçlanma süreleri Türkiye ve Birleşik Krallık resmi tatillerine göre uzayabilmektedir.

İngiltere Tier-1 Vizesi Randevu İşlemleri

İngiltere Konsolosluğu'na vize başvuru dosyasının teslimi için randevu alınması gerekir. İlgili vize başvuru sayfasında yer alan ‘Book Appointment’ bölümünden randevu alımı için randevu yeri ve türü seçilir. Sistemde önerilen randevu tarih ve saati içinden uygun olan randevu tarihi, başvuru sahibi tarafından onaylanarak, İngiltere Konsolosluğu tarafından atanmış resmi başvuru merkezine Tier-1 Girişimci Vize müracaatı için hazırlanması gereken evrakların listesi sistem tarafından sunulmaktadır. Randevu alımının ardından online sistem üzerinden güvenli ödeme sistemine yönlendirme yapılmaktadır. Bütün online işlem bittiğinde, ödeme ve randevu konfirmasyon emaili ulaştırılmaktadır.

İngiltere BaşKonsolosluğu, Tier-1 Vizesi için hazırlanan evrakların, İngiliz Hükümeti tarafından aranılan koşulları tam sağlaması, evrakların düzenli, anlaşılır ve yasal geçerliliğe sahip olması gibi kriterlere göre başvuruları değerlendirmeye almaktadır. İngiltere Konsolosluğu Tier-1 Vize Başvuru İşlemlerini doğrudan müracaat ile kabul etmemektedir.

İngiltere Konsolosluğu’na ait resmi web sitesi Visa4UK üzerinden online olarak önbaşvuru alınırken; Tier-1 Vizesi işlemleri için başvurular, İngiltere İçişleri Bakanlığı-Hudut Muhafaza Dairesi (UKBA) tarafından yetkilendirilmiştir. İngiltere Vize Başvuruları'nın değerlendirilmesi, karar aşaması ve vize süresi tamamen İngiltere Sınır Dairesi (UKBA) tarafından değerlendirilerek, karara bağlanmaktadır. 

İngiltere Konsolosluğu'na vize başvuruları, İngiltere seyahatinden 3 ay öncesine kadar yapılmasında hiçbir mahsur bulunmamaktadır.

İngiltere Tier 1 Vize Kategorileri

1) İngiltere Tier 1 Olağanüstü Yetenek Vizesi: Sosyal ve Fen Bilimleri, Mühendislik, Dijital Teknoloji, Tıp, Sanat vb. alanlarında yeteneğe sahip olan kişilerin İngiltere’de çalışabilmesi için başvuru yapması gereken vize kategorisidir. Puanlama sistemi üzerinden değerlendirilen bu vize türü için başvuru sahiplerinin 75 puan alması esastır. 

2) İngiltere Tier 1 Yatırımcı Vizesi: Ülkeye belli miktarda (en az 2.000.000£) yatırım yapan ve diğer gerekli şartları taşıyan kişilerin başvurabileceği vize türüdür. İngiltere yatırımcı vizesi ile ülkede çalışan ya da eğitim alan statüsünde ikamet edilebilir. Avrupa Birliği ve İsviçre vatandaşları haricindeki kişiler İngiltere yatırımcı vize başvurusu yapabilmektedir. Puan bazlı değerlendirilecek olan başvurular için 75 puan alınması gerekir.

3) İngiltere Tier 1 Mezun Girişimci Vizesi: Birleşik Krallık’taki bir yükseköğrenim kurumundan veya denkliği olan başka bir ülke okulundan en az lisans düzeyinde mezun olan ve iyi bir iş fikri ile İngiltere’de çalışmak isteyen girişimcilerin başvurulabileceği bir vize türüdür. Puan sistemine göre başvuru yapılabilir ve kişilerin 75 puan alması esastır. Başvuru sahipleri en az B1 düzeyince İngilizce’ye sahip olmalıdır.

4) İngiltere Tier 1 Girişimci Vizesi: Başvuru sahibinin Tier 1 Girişimci vizesine başvurabilmesi için İngiltere’de kendi işini kurması, bir işe ortak olması ya da halihazırda var olan bir işi devralması gerekir. Puan sisteminin esas alındığı bu vizeye başvurmak için de en az 75 puan gereklidir. Her başvuru türünün puanlama sisteminin birbirinden farklı olduğu unutulmamalıdır.

Genel Başvuru Koşulları

 • Tier-1 İngiltere Girişimci Vizesi için başvuru sahibi girimşicinin İngiltere'de yeni kuaracağı ya da devralacağı iş için minimum olarak 200 Bin Sterlin yatırım yapması gerekmektedir.
 • Bu sermaye finansal olarak kanıtlanabilecek resmi bir makamda olmalıdır. Örneğin; Banka Hesabınızda görünmesi gibi.
 • Gösterilen bu sermayenin İngiltere'ye transfer edilmesi için herhangi bir engel olmaması şartı aranmaktadır. Engel durumu ile karşılaşılması halinde işlemleriniz başlatılamamaktadır.
 • Ayrıca kuracağınız ya da devralacağınız için katmadeğer üreten bir meslek olması ve bu iş kolunun detaylı olarak tüm hatları ile uzman kişiler tarafından hazırlanan bir İş Planı ile açıklanması gerekmektedir.

İngilizkonsoloslugu.net web sitesinin İngiltere Konsolosluğu resmi web sitesi ile bir bağlantısı var mıdır?
Bulunduğunuz web sitesi İngiltere vize işlemleri hakkında başvuru sahiplerine faydalı bilgiler sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. İngilizkonsoloslugu.net sitesinin İngiltere Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgili herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.Consultation For United Kingdom Of Great Britain, bir Alenn DDW ailesi üyesidir. Web sitesi, Türkiye’de bulunan İngiltere Konsoloslukları ve vize başvuru işlemlerine dair bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Türkiye’deki İngiltere Konsolosluklarının çalışma saatleri, resmi tatilleri, vize bölümü çalışma saatleri, vize başvurusu yapacak olan vatandaşların başvuru yaparken nasıl bir yol izlemesi gerektiği hakkında bilgiler vermeyi amaçlamaktadır. 
Consultation For United Kingdom Of Great Britain sitesinde bulunan bilgilerin güncelliği ve doğruluğu konusunda titiz bir şekilde çalışılmaktadır. Ancak zaman zaman ülkelerin vize prosedürleri değişmekte ve dolayısıyla güncelliğini kaybeden bilgiler de olabilmektedir. Yeni ve güncel bilgilere ulaşıldığında en kısa sürede revize edilerek sizlerin bilgisine sunulmaktadır. ​

İngiltere Tier 1 Vizesine Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Olağan Üstü Yetenekliler T-1 Vizesi için her alandan kişinin başvuru yapmasına izin verilmemiştir. Belirlenen bazı alanlar üzerinde meslek sahibi olan ,yeteneği olan veya eğitim almış kişiler İngiltere Tier 1 Vizesine başvuruda bulunabilirler. Olağanüstü Yeteknekliler için belirtiler kategoriler:

 • Fen Bilimleri
 • Sosyal Bilimler
 • Tıp
 • Mühendislik
 • Sanat ve
 • Dijital Teknoloji alanlarında eğitim almış yeteneği olan veya meslek sahibi kişiler Birleşik Krallık'ta çalışmak için İngiltere Olağanüstü Yetenekliler Tier 1 Vizesi'ne başvuruda bulunabilirler.

Yukarıda belirtilen kategoriler üzerinde yetenek sahibi olmayan kişiler için Tier-1 Vizesi Başvurusu mümkün olmayacaktır. İngiltere Vize Başvurusunda bulunmak isteyen her birey uygun koşulları sağladığı takdirde ilgili vize tipine başvuruda bulunabilir. Eğitim almak istiyorsanız eğitim alacağınız okuldan kabul edilmiş olmanız ve kayıt belgesinin size ulaşması, çalışmak istiyorsanız iş teklifi almanız ve bununla ilgili iş akdinin tarafınıza gönderilmiş olması gibi yerine getirilmesi gereken hususlar vardır. İngiltere Tier-1 Vizesi için de tıpkı bu koşullar gibi kişinin fen bilimleri, sosyal bilimler, tıp, mühendislik, sanat veya dijital teknoloji alanlarından birinde özel yeteğinin bulunması gerekmektedir.

Tier-1 Puanlama Sistemi Nedir?

Belirtilen fiyat ve numaralandırma yıl içinde kazandığınız toplamı ifade eder.

Ücrete Göre Puan Listesi 
 • £16.000 - £17.999 ---     5 Puan
 • £18.000 - £19.999 ---    10 Puan
 • £20.000 - £22.999 ---  15 Puan
 • £23.000 - £25.999 ---  20 Puan
 • £26.000 - £28.999 ---  25 Puan
 • £29.000 - £31.999 ---   30 Puan
 • £32.000 - £34.999 ---  35 Puan
 • £35.000 - £39.999 ---  40 Puan
 • £40.000 ve üzeri   ---   45 Puan
Yaşa Göre Puan Listesi
 • 30-31 yaş için:                                    5 Puan
 • 28 yaş altı için:                                  20 Puan
 • 28-29 yaş için:                                   10 Puan
 • Diplomalar İngiltere’de alındıysa:     5 Puan
 • Gelir İngiltere’de kazanıldıysa:          5 Puan

Duyurular

İngiltere Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için,

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için (212) 334 6400 numarayı kullanabilirsiniz. ...
2023-08-07 13:01:44

İngiltere konsolosluk açılış ve kapanış saatleri

İngiltere Başkonsolosluğu açılış ve kapanış saatleri 08.30 / 16.45 arasındadır. ...
2023-08-07 13:01:30

İngiltere Konsolosluğu vize tarifeleri hakkında bilgilendirme

İngiltere Konsololosluk vize süre tarifeleri aşağıda ki gibidir; İngiltre vize başvuru 6 ay İngiltre vize başvuru 2 yıl İngiltre viz...
2023-08-07 10:32:48

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı!

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyl...
2023-08-07 10:28:34
Tüm Duyurular
İngiltere Tier 1 Vizesi