İngiltere Aile Ziyaret Vizesi

Birleşik Krallık’a yapılacak olan aile ziyaretleri için başvuru sahiplerinin gerekli vize prosedürlerini yerine getirmesi gerekir. İngiltere aile ziyareti vizesi kısa süreli vize kategorisine girmektedir. Bu vize ile ülkede 1 sene içinde en fazla 6 aya kadar ikamet hakkı bulunur. İngiltere aile ziyareti vizesine başvuru yapacak vatandaşlar, seyahat amaçlarına ve mesleki durumlarına uygun evraklar hazırlamalıdır. 

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

Seyahat Belgesi: Başvuru sahiplerinin vize işlemleri için kullanacağı pasaport, seyahat sonrasında 6 ay daha geçerli olmalıdır. İngiltere vize başvuru prosedürlerini Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaport sahipleri yerine getirmekle yükümlüdür.
Davetiye: İngiltere aile ziyareti vize başvurusu için davet sahibi tarafından gönderilen mektupta davet eden kişinin adres ve iletişim bilgileri eksiksiz bir şekilde yer almalı ve davet mektubu İngilizce olmalıdır. Mail ortamında gelen davet mektupları başvuru için kullanılabilir. Davetiye ile birlikte davet eden kişi İngiltere vatandaşı ise kimlik kartı ve pasaport fotokopisi, oturum izni var ise oturum kartının fotokopisi başvuru için sunulmalıdır.
Mesleki Evraklar: Başvuru sahibi çalışan, işveren, serbest meslek çalışanı, emekli, öğrenci vs. gibi mesleki durumuna uygun evrakları başvurusu için sunmalıdır. 
Finansal Yeterliliği Destekleyici Belgeler: İngiltere aile ziyaret vizesi başvurusunda bulunacak olan kişi seyahatini finanse edecek durumda olduğunu belgelerle ispat etmelidir. Seyahati süresince masraflarını karşılayabileceğini gösteren bakiyeli banka hesabı başvuru için sunulmalıdır.
Ülkeye Geri Dönüş Yapılacağını Kanıtlayıcı Belgeler: Başvuru sahibi seyahatini tamamladıktan sonra ülkesine geri döneceğini kanıtlayıcı evraklar sunmalıdır. Bu evraklar; çalışılan şirketle yapılan iş sözleşmesi, taşınmaz mülkiyetlerin olduğunu gösteren belgeler vb.

İngiltere Aile Ziyareti Başvurusu Nereye Yapılır?

İngiltere aile ziyaret vize başvuruları konsolosluk tarafından outsource edilmiş kurum ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır. Ülkeye giriş yapılabilmesi için başvuru sahiplerinin gerekli vize koşullarını yerine getirmesi gerekir. İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Antalya, Adana, Gaziantep’te bulunan vize hizmet merkezleri aracılığıyla başvuru işlemleri tamamlanmaktadır. Başvuru sahipleri seyahat amaçlarına uygun olan evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayarak planlanan seyahat için vize başvurusunda bulunabilir. İngiltere vize başvurularını değerlendirme yetkisi Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosluğu yetkisindedir. Yapılan başvurular için nihai kararı başkonsolosluk verir. 

İngiltere Aile Ziyareti Vize Ücreti

İngiltere’ye yapılacak olan seyahatler için vize başvuru sahiplerinin gerekli vize prosedürlerini yerine getirmesi ve vize ücretlerini ödenmesi gerekir. İngiltere aile ziyaret vize ücretleri talep edilen vize süresine göre belirlenmektedir. İngiltere aile ziyaret vizeleri 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık olarak talep edilebilmektedir. Talep edilen vize süresiyle uyumlu olarak başvuru sahibinin ödeyeceği vize ücretleri farklılaşır. 

İngiltere Aile Ziyareti Vize Başvurularının Sonuçlanma Süresi

İngiltere için yapılmış olan kısa süreli vize başvuruları İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kişilerin sunmuş oldukları evraklar çerçevesinde değerlendirilmektedir. İngiltere aile ziyareti vizesi sonuçlanma süresi 15 iş günüdür. Sonuçlanma süreleri Türkiye ve İngiltere’nin resmi tatillerine göre uzayabilmektedir. Başvuru sahipleri vize değerlendirme sürelerinin göz önüne alarak en az 30 gün öncesinden randevu kaydı oluşturmalıdır. Ek hizmet bedeli ödeyerek Öncelikli Vize Hizmeti Servisinden yararlanan başvuru sahiplerinin vize başvuruları 3 ile 5 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Sadece İstanbul’dan başvuru yapılmak koşuluyla Süper Öncelikli Vize Servisinden yararlanan kişiler ise 24 saat içinde başvurularına yanıt almaktadır. Tercih edilen tüm ek servisler ek ücretlere tabidir.

İngiltere Konsolosluğu Görev Bölgesi

İngiltere aile ziyareti vizesi için yapılacak başvurularda bölge ayrımı bulunmamaktadır. Yapılan tüm İngiltere başvuruları İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilerek sonuca bağlanır. İngiltere vizesi için yapılan başvurular konsolosluk tarafından outsource edilmiş kurum ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla kabul edilmektedir. Konsolosluk tarafından outsource edilmiş başvuru merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Antalya ve Adana’da bulunmaktadır. Başvuru sahipleri en az 30 gün öncesinden oluşturulmuş olan randevularına şahsen katılmak şartıyla işlemlerini tamamlar. İkamet edilen bölgeye en yakın başvuru merkezi üzerinden işlemler yürütülebilmektedir. 

İngiltere Aile Ziyareti Vize Başvuruları İçin Parmak İzi Prosedürü

İngiltere’ye yapılacak olan seyahatler için Umuma Mahsus, Hususi ve Hizmet pasaport sahiplerinin gerekli vize prosedürlerini yerine getirmesi gerekir. Yerine getirilmesi gereken vize prosedürlerinin içinde biometri veri beyanı da bulunmaktadır. Başvuru sahiplerinin daha önceki İngiltere vize başvuruları için vermiş olduğu parmak izi beyanına bakılmaksızın her yeni başvuru için parmak izi prosedürlerinin yerine getirilmesi gerekir. İşlemlerin tamamlanabilmesi için son aşama olarak  biometri prosedürü gerçekleştirilir. Önceden belirlenmiş olan randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde hazır bulunarak parmak izi beyanı ve biometrik fotoğraf çekimi işlemleri tamamlanır. 

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi İle Başka Hangi Ülkelere Geçiş Yapılabilir?

İngiltere için yapılan başvurular için alınan vize ile vize geçerlilik süresi boyunca İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’e geçiş yapılabilmektedir. Ancak Güney İrlanda’ya giriş yapabilmek için alınan vizenin önce İngiltere’de kullanılması gerekir. Vize sahibi, vizesini ilk girişte İngiltere için kullandıktan sonra Güney İrlanda’ya da geçiş yapılabilir.

ingilizkonsoloslugu.net web sitesinin İngiltere Konsolosluğu resmi web sitesi ile bir bağlantısı var mıdır?
Bulunduğunuz web sitesi İngiltere vize işlemleri hakkında başvuru sahiplerine faydalı bilgiler sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. ingilizkonsoloslugu.net sitesinin İngiltere Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgili herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Consultation For United Kingdom Of Great Britain, bir Alenn DDW ailesi üyesidir. Web sitesi, Türkiye’de bulunan İngiltere Konsoloslukları ve vize başvuru işlemlerine dair bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Türkiye’deki İngiltere Konsolosluklarının çalışma saatleri, resmi tatilleri, vize bölümü çalışma saatleri, vize başvurusu yapacak olan vatandaşların başvuru yaparken nasıl bir yol izlemesi gerektiği hakkında bilgiler vermeyi amaçlamaktadır. Consultation For United Kingdom Of Great Britain sitesinde bulunan bilgilerin güncelliği ve doğruluğu konusunda titiz bir şekilde çalışılmaktadır. Ancak zaman zaman ülkelerin vize prosedürleri değişmekte ve dolayısıyla güncelliğini kaybeden bilgiler de olabilmektedir. Yeni ve güncel bilgilere ulaşıldığında en kısa sürede revize edilerek sizlerin bilgisine sunulmaktadır. 

İngiltere Aile Ziyaret Vizesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1) Kayseri’de oturuyorum. İngiltere için aile ziyaret vize başvurumu hangi konsolosluktan yapmalıyım?

İngiltere vize başvuruları için bölge ayrımı yoktur. İngiltere vize başvuruları konsolosluk tarafından outsource edilmiş kurum ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla kabul edilmektedir. Başvuru sahipleri ikamet iline en yakın vize başvuru merkezi üzerinden işlemlerini tamamlayabilir. İngiltere vizesi için Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Adana ve Gaziantep’te vize başvuru merkezleri bulunmaktadır.

2) 5 ay önce İngiltere vizesine başvuru yaptım ve parmak izi verdim. Şu anki başvurum için yeniden parmak izi vermem gerekir mi?

İngiltere vize başvuruları için önceden verilmiş olan parmak izi beyanına bakılmaksızın her başvuru için başvuru sahibinin yeniden parmak izi vermesi gerekir. Dolayısıyla kişi, randevu gün ve saatinde vize başvuru merkezine şahsen gelerek parmak izi beyanını tamamlamalıdır.

3)Şirket çalışanıyım, İngiltere aile ziyaret vize başvurum için şirket evraklarım da dahil olmak üzere tüm evrakların İngilizce tercümesini yaptırmak zorunda mıyım?

İngiltere vize başvuruları için sunulacak olan evrakların tercüme ettirilmesine gerek yoktur. Bazı evrakların İngilizce olması yeterlidir. Başvuru sahibi dosyası için sunacağı şirket evraklarından faaliyet belgesini İngilizce almalıdır ve şirket izin yazısı İngilizce yazılmalıdır. 

4) İngiltere'de yaşayan akrabam var ancak davet yazısı gönderemediler. Bu durumda ne tür bir vizeye başvuru yapmam gerekir?

İngiltere'ye ziyaret amaçlı bir başvuru yapılacaksa orada ikamet eden yakınınızdan davet mektubu temin etmeniz gerekecektir. Davet eden kişi tarafından imzalı olması kaydıyla mail ortamında gelen davet mektupları kabul edilmektedir.

5) Başvurum seyahat tarihine yetişmeyecek, bu durumda ne yapabilirim?

İngiltere için yapılan vize başvuruları yaklaşık 15 iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır. Başvurular kişinin sunduğu evraklar çerçevesinde İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılır. Seyahat tarihine kısa bir süre kalmış olan başvuru sahipleri tercih edilen ek hizmetler dahilinde vize başvurusunun işlem süresini kısaltabilir. Ek hizmet bedelleri ödenmek koşuluyla Öncelikli Vize Servisinden yararlanılarak başvurunun sonuçlanma süresini 3 ile 5 iş gününe düşürmek mümkündür. Aynı zamanda sadece İstanbul’dan yapılan başvurular için geçerli olan Süper Öncelikli Vize Servisinden yararlanılarak da başvurudan 24 saat içinde sonuç almak da mümkündür. Ancak vize sonuçlanma süreleri için nihai karar her zaman İngiltere İstanbul Başkonsolosluğundadır.

6) İngiltere vize başvurum reddedildi, ödemiş olduğum ücretler tarafıma iade edilir mi, ya da ne kadarı iade edilir?

İngiltere vize başvurularının değerlendirilmeye alınması için başvuru sahiplerinin vize süreleriyle uyumlu olarak gerekli ücretleri ödemesi gerekir. Vize ücreti ödenmeyen başvurular İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirmeye alınmamaktadır. Başvuruların reddi halinde yapılan ödemeler başvuru sahibine iade edilmez. Yeni bir başvuru yapmak isteyen kişilerin yeniden gerekli vize ücretlerini tekrar yatırıp işlemlerini tamamlaması gerekir.

7) İngiltere aile ziyaret vize başvurumun durumunu nerden ve nasıl takip etmem gerekir?

İngiltere vize başvuruları için seyahat amacına uygun evrakların eksiksiz bir şekilde sunulması gerekir. Evrakların değerlendirilmesinin ardından İstanbul Başkonsolosluğu başvuruları olumlu ya da olumsuz sonuçlandırmaktadır. Konsolosluk birimi başvurunun sonuçlandırıldığını mail yoluyla bildirmektedir.

8) İngiltere aile ziyaret vize başvurum 6 aylık verildi, 6 aylık İngiltere vizesi ile ülkede ne kadar süre kalabilirim?

6 aylık olarak verilen İngiltere ziyaret vizesi ile başvuru sahibi ülkede 1 sene içinde toplam 180 gün ikamet edebilir. Verilen vize süresi 2 yıllık, 5 yıllık ya da 10 yıllık olması durumunda da bu durum geçerlidir. Vize süresiyle uyumlu olarak 1 sene içinde toplam 6 ay ikamet hakkı bulunmaktadır. 

9) Aldığım İngiltere ziyaret vizem ile başka hangi ülkelere giriş yapabilirim?

İngiltere ziyaret vizesi ile Birleşik Krallık topraklarına bağlı olan Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'ya giriş yapma hakkı bulunmaktadır. Ancak bu vize ile Güney İrlanda'ya giriş yapabilmek için önce ilk girişin İngiltere'den yapılması gerekmektedir. İlk girişin İngiltere'den yapılmasının ardından bu vize ile Güney İrlandaya'da giriş yapılabilecektir.

10) İngiltere aile ziyaret vizesi için başvuru merkezinde bizzat bulunmak zorunda mıyım?

İngiltere vize başvuruları için kişilerin daha önce parmak izi beyanı olup olmadığına bakılmaksızımn her başvuru için yeniden biometri prosedürlerini yerine getirmesi gerekir. Başvuru sahibi tercih ettiği İngiltere Vize Başvuru Merkezi Ofislerine bizzat gelerek parmak izini beyan etmeli ve biometrik fotoğraf çektirme işlemlerini tamamlamalıdır.

11) Daha önce İngiltere vizesine başvurdum ancak başvurum reddedildi. Yeniden başvuru yaptığımda reddedilme olasılığı nedir?

İngiltere vize başvurularını değerlendirme yetkisi yalnızca İngiltere İstanbul Başkonsolosluğundadır. Sunulan evraklar çerçevesinde olumlu ya da olumsuz olarak nihai kararı konsolosluk birimi vermektedir. Başvuruların reddedilmesi yeniden bir başvuru yapılamayacağı anlamına gelmez. Ancak eski başvuru için sunulan evrakların aynısı sonraki başvuru için de sunulursa başvurunun yeniden olumsuz olma ihtimali yüksek olacaktır. Güncel tarihli yeni evraklarla, gerekli vize ücretleri ödenerek her zaman başvuru tekrarlanabilir. 

12) İngiltere aile ziyaret vize başvurusu için randevu zorunlu mudur?

İngiltere vize başvuruları için başvuru sahibi, parmak izi beyanı ile biometrik fotoğraf işlemlerini tamamlaması gerekir. Bu bağlamda kişinin bizzat randevu gününde başvuru merkezinde bulunup biometri prosedürlerini yerine getirmesi gerekir.

13) İngiltere vize başvuru formu İngilizce mi doldurulmalıdır?

İngiltere vize başvuru formu online ortamda ve İngilizce olarak doldurulması gereken bir formdur. Seyahat amacına uygun, doğru ve eksiksiz bir şekilde titizlikle doldurulmalıdır. Verilen yanlış ya da hatalı bilgiler vize değerlendirme aşamasına olumsuz yansıyabilir. Bu nedenle kişisel bilgiler, mesleki durumlar ve diğer seyahat bilgileri formda uygun yerlere dikkatli bir şekilde yazılmalıdır. 

14) İngiltere Konsolosluğu ziyaret vize başvurusu için mülakat yapar mı?

İngiltere vize başvuruları için konsolosluk birimleri doğrudan mülakat yapmamaktadır. Konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla randevu gününde kısa bir mülakat yapılmaktadır. İlgili vize görevlisi tarafından sunulan evrakların doğruluğu mülakat esnasında kontrol edilmektedir.

15) İngiltere vize ücretimi başvuru esnasında ödeyebilir miyim?

İngiltere vize başvuruları için harç ücretleri online olarak başvuru formu doldurulmasının ardından ödenmektedir. Seyahat amacına uygun olarak başvuru formu doldurulur, ardından randevu gün ve saati belirlenir ve gerekli harç ücretleri yatırılır. Başvuru formunun onaylanmasının akabinde İngiltere vize ücreti yatırılmayan randevular iptal edilmektedir.

Duyurular

İngiltere Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için,

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için (212) 334 6400 numarayı kullanabilirsiniz. ...
2023-08-07 13:01:44

İngiltere konsolosluk açılış ve kapanış saatleri

İngiltere Başkonsolosluğu açılış ve kapanış saatleri 08.30 / 16.45 arasındadır. ...
2023-08-07 13:01:30

İngiltere Konsolosluğu vize tarifeleri hakkında bilgilendirme

İngiltere Konsololosluk vize süre tarifeleri aşağıda ki gibidir; İngiltre vize başvuru 6 ay İngiltre vize başvuru 2 yıl İngiltre viz...
2023-08-07 10:32:48

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı!

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyl...
2023-08-07 10:28:34
Tüm Duyurular
İngiltere Aile Ziyaret Vizesi