İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı!

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı!

İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyla tamamlanabilecek e-başvuru sürecinin başladığını duyurdu.  24 Nisan tarihinden sonra söz konusu iller ve çevresinden başvuru yapacakların gerekli evraklarını başvuru merkezlerinde taratarak, güvenli bir şekilde UKVI’a e-mail olarak göndermesi başvurularını tamamlamasına yetiyor. PBS Tier 1, 2, 3, 4 ve 5, EEA ve ziyaretçi vizesi kategorisinde bulunmayan diğer vize işlemleri için evrakların taratılarak, güvenli şekilde UKVI’ya iletecek yeni uygulama; Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep illerinde ikamet edenlere büyük avantaj sağlıyor, orijinal evrakları sunma zorunluluğuyla birlikte orijinal evraklar başvuru sahibinde kalmış oluyor. Fakat İngiltere Konsolosluğu vizesi başvuru sahiplerini gönderilecek evrakların net, anlaşılır, istenilen boyutta ve düz bir şekilde scan edilmiş olması konusunda uyarıyor. İngiltere Konsolosluğunun talep ettiği evrak özellikleri aşağıda sıraladık. Vize başvurularında kategori ayrımı gözetilmeksizin uygulanacak olan yeni sistemle hem öncelikli vize servisi kullanan başvuru sahipleri hem de standart başvuru sahipleri yeni uygulamadan faydalanarak başvuru süresini kısaltıyor.

İngiltere Konsolosluğu deklare ettiği bildiride İngiltere e-vize başvurularında aşağıdaki talimatlara uyulmasını talep ediyor:

  • Vize başvuru evrakları A-4 boyutunda olmalıdır. A4 boyutundan daha küçük ya da daha büyük olan evrakların A-4 boyutunda kopyasının alınmasına özellikle dikkat edilmelidir.
  • Evraklarda ataç, zımba gibi tarama cihazlarına zarar verecek materyallerin bulunmamasına özellikle dikkat edilmelidir.
  • İyi durumda olmayan, yırtılmış, buruşmuş fotokopi evrakları kabul edilmeyecektir. Bu nedenle orijinal evrakların fotokopilerinin başvurudan hemen önce çekilmesi gerekmektedir.
  • Evrakların lamine edilmemiş olması, bütün olarak teslim edilmesi gerekiyor.

(*) Evraklarını yukarıdaki talimatları dikkate alarak hazırlayan başvuru sahiplerinin hızlı tarama olanağı olacağından İngiltere vize başvuru merkezinde bekleme süresinin de kısalacağı dikkate alınmalıdır.

(*) İngiltere vizesi başvuru sahibi evraklarının orijinalleri yetkili vize merkezi görevlileri tarafından kontrol edileceğinden başvuru süresince orijinal evraklar da yolcunun yanında  bulunmalıdır. İngiltere vize başvuru merkezinde fotokopi olan evraklar kontrol edildikten sonra orijinal evraklar kişiye iade edilecektir. 

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı!