İngiltere Büyükelçiliği Ankara

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Adres Bilgisi

Türkiye'deki Ankara Birleşik Krallık Büyükelçiliği, Türkiye ve birleşik Krallık arasındaki ilişkileri devam ettirmek ve geliştirmek adına çalışmalar yürütmektedir. Ankara Büyükelçilik adres bilgileri aşagıdaki gibidir;

Çankaya mahallesi, Şehit. Ersan Caddesi. 46/A, 06680 Çankaya/Ankara

Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi

Dominick Chilcott

İngiltere Ankara Büyükelçiliğinin Görevi Nedir?

 • İngiltere Ankara Büyükelçiliği, Birleşik Krallık Devleti'ni bulunduğu ve akredite edildiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti ülke sınırları içerisinde temsil etmek ve İngiltere Vatandaşları'nın ve uyrukluğunu taşıyan tüzel kişilerin hak ve menfaatlerini korumaktır.
 • Türkiye Cuhuriyeti Devleti sınırları içinde kurulan ve akredite edilen İngiltere Ankara Büyükelçiliği, hükümetler bazında kuruluşların ikili ilişkiler nezdinde temas ve müzakerelerini yürütmek.
 • İngiltere Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Krallık Devletleri arasında dostluk ilişkilerinin kurulmasında; siyasi, askeri, ekonomik, kültürel, bilimsel ve diğer alanlarda kurulan ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilmesine çalışmak.
 • Türkiye Cumhuriyeti Devleti nezdinde bulundukları  ülkenin gelişmelerini yakından takip etmek, görevleriyle ilgili bilgi ve değerlendirmeleri merkez ve yurtdışı teşkilatındaki ilgili birimlere iletmek.   
 • İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemlerini gerçekleştirmek  İngiltere Konsolosluğu’nun görevidir. 
 • Türkiye’de yaşayan İngiliz Vatandaşları'nın evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işleri  İngiltere Büyükelçilği vasıtasıyla yürütülür.

Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Hafta içi hergün Saat: 09.00 - 12.30 arasında konsolosluk hizmeti vermektedir. (Resmi Tatiller ve Hafta sonu Hariç)

İngiltere Büyükelçiliği Vize Kabul Saatleri

İngiltere Ankara Büyükelçiliği doğrudan vize işlemleri için başvuru sahibine hizmet vermez. İngiltere'ye vize almak isteyen kişiler, vize işlemleri için elçilik/konsolosluk tarafından akrtedite edilmiş resmi başvuru merkezi araclığı ile işlemlerini yürütmek ile yükümlüdürler. Kişi hazırlamış olduğu vize başvuru dosyası ile sistem üzerinden alınmış randevu günü ve saatinde hazır bulunmalıdır. Vize başvurusunda bulunmak isteyen her bireyin elçilik/konsolosluk tarafından belirlenmiş web sitesi üzerinden elektronik ortamda vize başvuru formunu doldurması ve yine aynı sistem üzerinden vize harç bedelini ödeyerek randevu işlemlerini tamamlamış olması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi için akredite edilmiş başvuru merkezi için vize kabul saatleri hafta içi her gün (Resmi Tatiiler Hariç) 08:00 - 17:00 saatleri arasındadır.

Her başvuru sahibine özel randevu günü ve saati bildirilmektedir. Kişinin biyometrik veri alım işlemlerinin gerçekleşmesi için ilgili gün ve saatte başvuru ofisinde bizzat bulunması zorunludur.

İngiltere Vize Başvuru Formu

İngiltere Vize müracaatının yapılabilmesi için online Vize Başvuru Formu; İngiltere Konsolosluğu'na ait resmi web sitesi üzerinden hesap oluşturularak doldurulması gerekmektedir. Açılan sayfadan, elektronik olarak İngilizce yazı dilinde düzenlenmesi gereken Vize Başvuru Formuna başlayabilmek adına ilk olarak vize türü seçeneği  kişinin seyahat amacına uygun olarak seçilmelidir. İlgili vize türüne uygun olarak düzenlenen başvuru formuna ait diğer soruların doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtlanması kişinin vize başvuru sonucu işçin büyük bir öenm taşır. Yanlış ya da eksik verilen bilgiler konsolsoluk tarafından yalan beyan olarak sayılacağı kişinin başvuru sonucunun olumsuz olmasına neden olabilir. Bu nedenle her vize başvurusunda olduğu gibi İngiltere Vize İşlemleri esnasında da kişiden titiz, tam ve doğru bir başvuru yapması beklenmektedir.

İngiltere Büyükelçiliği Pasaport Dağıtım Günleri

İngiltere Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu tarafından atanmış vize ofislerinden gerçekleştirilen vize başvuru işlemleri sonrasında kişinin dosyası konsolosluğa iletilmektedir. Karar aşamasında yetkili olan tek makam konsolosluktur. Bu nedenle vize başvuru merkezinin vize sonucu üzerinde herhangi bir etkisi bulunmaktadır. Başvuru sonucu çıkan pasaportlar için kurye teslimat birimi kişinin isteğine bağlı olarak iki şekilde gönderilir. Kargo yolu ile kişi beyan etmiş olduğu adrese pasaportunun gönderilmesini talep edebileceği gibi, başvuru işlemlerini gerçekleştirmiş olduğu vize başvuru merkezinden bizzat pasaportunu teslim alabilir ya da yetkilendirmiş olduğu kişi aracılığı ile teslim alınmasını sağlayabilir.

İngiltere Vize Başvuru Ofisleri Pasaport Dağıtım Saatleri Hafta İçi Her Gün  (Resmi Tatiller Hariç)  09:00 - 16:00 saatleri arasındadır.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi Neresidir?

Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, konsolosluk işlemlerini İngiltere Ankara Büyükelçiliği’nde yapabilirler. İngiltere Ankara Büyükelçiliği'nin görev bölgesinde ikamet eden vize başvuru sahipleri, İngiltere Vize Başvurularını, İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş İngiltere Vize Başvuru Merkezi'ne yapmak ile yükümlüdürler.

İngiltere Vize Başvuruları Sonuçlanma Süresi Hakkında Genel Bilgi

Birleşik Krallık'a seyahat amacına uygun olarak vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler için vize türünü doğru seçmek ve bu doğrultuda gerekli aşamaları tamamlamak önem arz eder. Doğru ve tam bir başvuru için kişinin seyahat amacını ve vize tipini detaylı olarak analiz etmesi gerekir. Yanlış vize türüne başvuruda bulunmak emek ve zaman kaybı olacağı gibi kişinin vize kararının olumsuz olarak bildirilmesine de sebebiyet verebilir. İngiltere Vize Başvuruları için seyahat amacına uygun olarak 8 Ana Başlıkta vize türleri ve her bir vize türünün kendi kategorisine ait spesifik olarak alt türleri vardır.

Her vize başvurusunun gerektirdiği evraklar, vize prosedürü ve sonuçlanma süresi birbirinden farklıdır. Ancak genel olarak yerleşim gerektirmeyen 180 güne kadar kalışlı Kısa Süreli İngiltere Vizeleri için sonuçlanma süresi 3 haftadır. Yerleşim gerektiren, kalış süresi 180 günü aşan Uzun Süreli İngiltere Vize Başvuruları için sonuçlanma süresi ise 12 ila 24 hafta arasında değişmektedir. Resmi Tatiiler ve hafta sonları hariç olarak gün hesaplaması yapılmaktadır. Acil ve hızlı sonuç alınmasını gerektiren İngiltere Vize Başvuruları için konsolosluk tarafından akredite edilmiş vize başvuru ofisleri öncelikli servis hizmetleri sunmaktadır. Super Priorty ve Priority Vize Servisleri ile başvuru sahibi vize sonucunu beyan edilen yasal süreçten daha kısa bir zamanla dilimi içerisinde alabilmektedir.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Resmi Tatil Günleri Ne Zamandır?

Ankara İngiltere Büyükelçiliği ve diğer İngiltere Türkiye Temsilciliklerinin, Birleşik Krallık Devleti'nin resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmi tatillerinde hizmet verememektedir.

İngiltere Vizesi için başvuruda bulunacak veya konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelidirler.   

 • 1 Ocak Yeni Yıl
 • 7 Nisan Kutsal Cuma
 • 9 Nisan Paskalya
 • 21-23 Nisan Ramazan Bayramı
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • 28 Mayıs Resmi Tatil
 • 29 Haziran Kurban Bayramı
 • 30 Haziran Kurban Bayramı
 • 1 Temmuz Kurban Bayramı
 • 2 Temmuz Kurban Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 25 Aralık Noel
 • 26 Aralık Noel

Birleşik Krallık Vize Başvurusu için Randevu Alımı Nasıl Olur?

İngiltere Büyükelçiliği, İngiltere Vizesi için müracaatları randevu ile kabul etmektedir. Resmi web sitesine online başvuru sırasında; ilgili portalda yer alan randevu bölümüne girerek kişi elektronik ortamda işlemlerini gerçekleştirir. Sistemden yapılan başvuru için uygun olan randevu gün ve saati başvuru sahibinin inisiyatifine bağlı olarak seçilmektedir. Onaylanan ve harç ödemesi gerçekleşen vize başvuruları için kişinin randevu günü ve saatinde elçilik tarafından atanmış resmi başvuru merkezinde hazır olarak beklemesi gerekmektedir. Randevu belgesinin ve online vize başvuru formunun bir kopyası mutlaka kişinin dosyasında bulunmalıdır. Barkod okuma sistemi ile randevu belgesi sistem üzerinde görünen kişilerin mülakata katılması kabul edilmektedir.

İngiltere Büyükelçiliği Vize Ücreti

İngiltere Büyükelçiliği Vize Ücreti, elektronik sistemden e-randevu alımının ardından portal başvuru sahibini güvenli ödeme linkine yönlendirmektedir. Ödemenin kartla tahsilinin sağlanması halinde konfirmasyon bilgisi E-mail ile adrese ulaşmaktadır.

Not (!) İngiltere Vize Başvuruları Harç Ücretleri için tıklayınız. 

İngiltere Vize Reddi için Ücret İadesi Var mıdır?

İngiltere Vize Başvurusu'nda bulunan kişilerin vize kararları olumlu olabileceği gibi olumsuz yönde ret kararı ile de sonuçlanabilmektedir. Başvuru sonucu ret olan kişilerin ret gerekçesi bir sonraki vize başvuruları için büyük önem taşır. Vize başvuru işlemlerinin tamamlanması için kişinin vize türüne uygun olarak ilgili vize harcını ödemiş olması gerekmektedir. Ancak vize sonucu ret olan bireylerin ödemiş oldukları vize harç ücretlerinin geri iadesi söz konusu değildir. Bu nedenle geri iade talepleri geri çevrilmektedir.

Başvuru işlemi henüz tamamlanmamış ve randevu günü geçmemiş kişiler için ücret iade hakkı bulunmaktadır. Bu hak vize başvuru dosyası işleme girmemiş ve randevu günü geçmemiş kişilere tanınmaktadır. Elektronik İngiltere Vize Başvuru Formu ile aynı web sitesi üzerinden kişi Refund (Geri İade) Talebi oluşturur. Bu talep ile kişi başvuru iptal nedeni yazılı olarak beyan ederek ücret iade hakkını kullanmak istediğini beyan etmiş sayılır. İade talebinin onaylanması halinde kişinin vize harç bedelini ödemiş olduğu kredi kartına 1-3 ay içerisnde ilgili bakiye aktarılır.

ingilizkonsoloslugu.net Alenn ddw'ye ait görünüyor. İngiltere Konsolosluğu'nun Resmi web Sitesi İle İlgilisi Var mıdır?
Alenn ddw, Google optimizasyonu metotlarını kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlerinden reklam almaktadır. ingilizkonsoloslugu.net’in, İngiltere Konsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliğiyle hiçbir akalası yoktur. Alenn ddw, tecrübeli vize uzmanları tarafından oluşturulmuştur. Alenn ddw sitelerinde bulunan hiçbir bilgi Konsoloslukların resmi bilgilendirilmeleri değildir.  Alenn ddw siteleri vize başvuru sahiplerini bilgilendirme amaçlı vize uzmanları tarafından hazırlanmıştır. Sorularınızı ya da eksik gördüğünüz bilgileri www.alennddw.com/contact adresindeki iletişim formunu doldurarak bizlere iletebilirsiniz. Vize uzmanlarımız en kısa sürede talebinizi dikkate alacak ve gerekli incelemeyi ve düzenlemeyi yapacaktır.İngiltere Vize Talep Dilekçesi

İngiltere Büyükeliçiliği Vize Talep Dilekçe Örnekleri

İngiltere seyahatinin gerekçelerini anlatan; İngiltere Konsolosluğu'na hitaben, resmi bir dil ile, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağını anlatan bir dilekçe sunulmalıdır. Aşağıda sunulan örnekler, ideal bir dilekçenin nasıl hazırlanması gerektiği hakkında bilgi sahibi olunması amacıyla sunulmuştur.

Ancak her vize talep dilekçesi, kişiye özel ve seyahat amacına uygun hazırlanmalıdır.  

İngiltere Turistik Vize Dilekçe Örneği-Şahıs

…/…/…

To: United Kingdom Consulate General
..........., Turkey

From: İsim Soyisim
Adres

Re: Request for a Visitor Tourist Visa to the United Kingdom

I humbly request the approval of my tourist visa to allow me to visit the United Kingdom. 

Upon successful approval of my visa, I will travel in your country between the dates of …/…/... & …/…/... .

I will be responsible for all accommodations and expenses during my vacation in the United Kingdom.  

I am a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties. At the end of my vacation, I will return back home to Turkey within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

Yours Truly,

İsim ve soyisim
İmza

İngiltere Turistk Vize Dilekçe Örneği-Şirket 


…/…/…

To: United Kingdom Consulate General
.........., Turkey

From: Şirket/Yönetici Adı
Adres:

Re: Request for a Tourist Visa to the United Kingdom

We humbly request the approval of our employee Ad Soyad, a tourist visa in order to allow him/her to visit the United Kingdom during his/her vacation. Ad Soyad is a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties in his/her country.

Upon successful approval of his visa, Ad Soyad, will be responsible for all his/her accommodations and expenses during his/her holiday in the United Kingdom. At the end of his/her stay, he/she will return home to Turkey.

Ad Soyad will be presenting this letter to you, together with other evidence of his/her ties with our company with an assurance that he will return prior to the expiration of his stay in the United Kingdom. Ad Soyad will be back in his/her country within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

Yours Truly,
Şirket Adı
Şahıs Adı, Ünvan
Adres
Telefon

İngiltere Ticari Vize Dilekçe Örneği-Şirket Adına 


…/…/…

 

To: United Kingdom Consulate General
.........., Turkey

From: Şirket/Yönetici Adı
Adres:

Re: Request for a Business Visa to the United Kingdom

We humbly request the approval of our employee Ad Soyad, Business visa in order to allow him/her to visit the United Kingdom during his/her business trip. Ad Soyad is a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties in his/her country.

Upon successful approval of Ad Soyad's visa, our company will be the sponsor and responsible for all his/her accommodations and expenses during his/her holiday in the United Kingdom. At the end of his/her stay, he/she will return home to our company in Turkey.

Ad Soyad will be presenting this letter to you, together with other evidence of his/her ties with our company with an assurance that he will return prior to the expiration of his stay in the United Kingdom. He/she will be back in his/her country within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

Yours Truly,
Şirket Adı
Şahıs Adı, Ünvan
Adres
Telefon

İngiltere Büyükelçiliği Türkiye Temsilcileri Nerededir?

 • İstanbul Başkonsolosluğu

 • Ankara Büyükelçiliği

 • İzmir Konsolosluğu

 • Antalya Konsolosluğu

 • Fethiye Fahri Konsolosluğu

İngiltere Vize İşlemleri için Akredite Edilmiş Başvuru Merkezi

Birleşik Krallık Vizesi için vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, işlemlerini direkt olarak elçilik/konsolosluk aracılığı ile yürütemezler. Birleşik Krallık Göçmenlik Ofisi tarfından alınan karara göre, istisnai durumlar hariç başvuru sahipleri arasında ayrım yapılmaksızın her birey İngiltere Vizesi için konsolosluk tarafından akredite edilmiş vize başvuru ofislerine başvurmak zorundadırlar. Bu nedenle kişinin hazırlamış olduğu vize takip dosyası ile beraber randevu günü ve saatinde ilgili başvuru merkezinde bulunması gerekmektedir. Akredite edilmiş vize başvuru ofislerinin kişinin vize kararında herhangi bir etkisi olmamakla beraber tam ve doğru bir şekilde hazırlanmış vize başvuru dosyasını kabul etmek ile görevlendirilmişlerdir. Randevu günü biyometrik veri alım işlemi, belgelerin kabul edilmesi, pasaport teslimi ve gerekli bilgilerin sunulması gibi konulardan vize başvuru ofisleri sorumludur. Türkiye'nin tüm illerinden yapılan İngiltere Vize Başvuruları için değerlendirme makamı İstanbul Başkonsolosluğu'dur.

Türkiye'de Bulunan Akredite Edilmiş Vize Başvuru Ofisleri

 • Ankara
 • İstanbul
 • İzmir
 • Adana
 • Antalya
 • Bursa
 • Gaziantep olmak üzere 7 farklı ilde İngiltere Vize İşlemleri konusunda elçilik/konsolosluk tarafından atanmış resmi başvuru merkezleri bulunmaktadır.

Birleşik Krallık Vizesine Tabi Olan Ülkeler

Birleşik Krallık Ülkeleri'ne seyahat etme niyetinde olan tüm dünya ülkeleri vatandaşları, uyruklarına bağlı olarak ilgili vize prosedürlerini yerine getirmek ile yükümlüdürler.

Uyarı (!) Tüm Dünya Vatandaşları'nın tabi olduğu Birleşik Krallık Vize Prosedürleri için tıklayınız.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Adres: Çankaya, Şht. Ersan Cd. 46/A, 06680 Çankaya/Ankara

İngiltere Ankara Büyükelçiiğinin Telefon Numarası: (0312) 455 33 44

E-Posta Bilgileri: britemb@fco.gov.uk / britembcon@fco.gov.uk

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Haritada Nerededir?

 

Duyurular

İngiltere Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için,

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için (212) 334 6400 numarayı kullanabilirsiniz. ...
2023-08-07 13:01:44

İngiltere konsolosluk açılış ve kapanış saatleri

İngiltere Başkonsolosluğu açılış ve kapanış saatleri 08.30 / 16.45 arasındadır. ...
2023-08-07 13:01:30

İngiltere Konsolosluğu vize tarifeleri hakkında bilgilendirme

İngiltere Konsololosluk vize süre tarifeleri aşağıda ki gibidir; İngiltre vize başvuru 6 ay İngiltre vize başvuru 2 yıl İngiltre viz...
2023-08-07 10:32:48

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı!

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyl...
2023-08-07 10:28:34
Tüm Duyurular
Ankara Büyükelçiliği